Проповідь на свято Воздвиження Чесного та Животворчого Хреста Господнього
- monastyr info
- 27 вер. 2022 р.
- Читати 3 хв
Сьогодні свята Православна Церква відзначає свято Воздвиження Чесного та Животворчого Хреста Господнього. Ставлячи перед нами зображення святого Хреста, Церква знову й знову нагадує нам про те, якою дорогОю ціною Господь звершив наше спасіння. Вона нагадує нам про те, що якби не було Голгофи, то не було б і Воскресіння. Вона нагадує нам про те, що той християнин, який бажає спасти свою душу для Вічності, повинен звертати свій побожний погляд на зображення святого Хреста. Не забуваймо, що це не лише добрий символ, але й знак, завдяки якому було реально, онтологічно змінено весь хід людської історії.
Нинішнє свято має також цілком земне, історичне коріння. Цього дня ми згадуємо одразу ТРИ важливі події, які дуже добре знаємо...
Перша подія – це подія явлення зображення святого Хреста на небесах. У 311 році перед вирішальною битвою з імператором Максентієм за римський престол часів Чотиривладдя імператор Костянтин побачив на небі хрест з написом: «Цим перемагай!». Згодом уві сні йому явився Ісус Христос і наказав зробити військовий прапор з таким хрестом (так звану хризму). І так, перебуваючи під особливим покровом Божим, імператор виграв цю битву.
Інша подія, яку ми нині згадуємо, це віднайдення Чесного та Животворчого Хреста Господнього на горі Голгофі. У 324 році цариця Єлена мала мрію віднайти Хрест Господній, оскільки вважала, що християнським святиням на Святій Землі віддають недостатньо почестей. Тому, за сприяння свого сина – Костянтина, вона сама відвідала Палестину з намірами повернути цю величезну святиню людям. Через два роки пошуків, 326 року по Різдві, цей Хрест було дійсно знайдено. А сьогодні ми святкуємо подію, коли патріарх Макарій, благословляючи віднайденим Хрестом богомольців, тим самим знову присвятив усю вселенну під заступництво Животворчого Хреста.
Ця подія цікава ще й чудом, яке сталося від Хреста. Коли віднайшли хрести, а їх було декілька, то не знали, який саме належав Ісусу Христу. Але так сталось, що поруч із місцем розкопок йшла похоронна процесія. Патріарх наказав зупинити хід, і по черзі торкався до покійника тими хрестами. Передання Церкви свідчить, що в той момент, коли патріарх Макарій торкнувся гробу саме Хрестом нашого Спасителя, то покійник пробудився від сну смерті, ожив, встав та пішов додому своїми ногами. Ця подія надзвичайно вразила всіх свідків. Згодом на місці віднайдення Чесного Хреста було побудовано храм, куди й до нинішнього часу стікаються паломники з усього світу.
Ще інша подія, яка відбулася вже в VII (сьомому) столітті, також пов’язана з Хрестом Господнім. І була вона саме за тих часів, коли у 641 році на Святу Землю напали перси. Вони захопили Палестину, пограбували чимало християнських святинь, а серед здобичі виявився і Хрест Господній. І сьогодні ми згадуємо про те, як імператор Іраклій подолав персів, переміг їх фізично і духовно, бо знову повернув християнам втрачену святиню.
Поклоняючись святому Хресту, ми поклоняємося йому передусім, як таємниці Божої любові. Бо саме на Хресті Бог показав людям найвищий прояв і доказ своєї любові через страждання і смерть свого Божественного Сина. Бо тільки правдива любов є готова на таку велику жертву – віддати своє життя за спасіння інших людей.
Щоб підкреслити важливість нинішньої події, Церква встановила на честь свята Воздвиження Чесного Хреста строгий піст. Зроблено це не для того, щоб обмежити наші можливості святкування, а для того, щоб відвернути нашу увагу від земної людської радості, яка походить від страв, і максимально зосередити нашу увагу на духовному значенні події Воздвиження Чесного Хреста, як символі безмежної Божої любові. А Божа любов для християнина є джерелом найбільшої радості.
Зараз ми з вами ще поклонимося Чесному та Животворчому Хресту Господньому, що винесено урочисто під час Всенічного бдіння на середину храму. Нехай же Господь через це своє Хресне Знамення подає нам Своє святе благословення, милосердя, та усвідомлення того, що без цього Хреста наше життя буде лише тьмяним існуванням.
Дорогі у Христі браття і сестри! Вшановуючи сьогодні святий хрест, хай він завжди пригадує нам про присутність Бога у нашому житті і Його любов до нас, особливим знаком якої є Пресвята Євхаристія. Нехай святий хрест зміцнює нас любов’ю Христа, допомагає зберігати душевний спокій, перемагати труднощі, спокуси, гріхи, все, що повстає на дорозі до Бога, впевнено провадить нас до Христа, до участі в Царстві Небесному. Амiнь!